Ekonomi

Rusya’dan Antalya’ya bu hafta kaç turist gittiği açıklandı

Açıklamaya göre Rusya, gönderdiği turist sayısı bakımından tartışmasız lider konumda. 10-12 Ağustos tarihlerinde , St. Petersburg ve Rostov-na-Donu’dan Antalya’ya düzenli ve charter uçuşlarla 63 bin Rus turist gitti.

Rusya’dan turist akışı, Ukrayna’dan üç kat, ve İngiltere’dense sekiz kat daha fazla.

’nin Ege kıyılarına en çok turist gönderen ülke de Rusya oldu. ’a 12 Ağustos’ta Rusya’dan 5 uçuşla 1800 turist gitti. Bu sayı, Bodrum Havalimanı’na giden yabancı turist sayısının yüzde 37’si kadar.


©
/ Rus turistlerin en çok Türkiye’nin hangi bölgelerini seçtikleri belirlendiRusya’dan charter uçuşlarının başlatılması ve Almanya pazarının geri dönüşü, Türk otelcilere 2020 turizm sezonunu kurtarma umudu veriyor.

Nitekim Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Sururi Çorabatır’ın açıklamasına göre, Ege ve Akdeniz kıyılarında temmuz ayında otellerin yaklaşık yüzde 40’ı çalışırken, ağustos ayında Antalya, Bodrum, ve ’da otellerin yaklaşık yüzde 60’ı faaliyet gösterdi.

İzmir’de ise tablo daha iyi durumda. Kentte otellerin yüzde 90’ı misafir kabul ediyor.

Türkiye Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) verilerine göre, Almanya, İngiltere ve Rusya’dan rezervasyonlar giderek artıyor, ancak bu hacim henüz Antalya’daki tüm tesislerin açılması için yeterli değil. Önümüzdeki iki hafta Almanya’dan charter uçuşlarıyla gelen turist sayısı arttıkça durum değişebilir.

Rus tur şirketlerinin değerlendirmesi de Türkiye’ye yönelik satışların iki-üç hafta içinde planlanan hacme ulaşacağı yönünde.

Rusya’dan Antalya’ya bu hafta kaç turist gittiği açıklandı haberi ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu