Siyaset

Putin ve BM Genel Sekreteri Guterres’ten Filistin-İsrail çatışmasının taraflarına ‘şiddete son verme’ çağrısı

Devlet Başkanı ve Moskova’da çalışma ziyaretinde bulunan Genel Sekreteri Antonio ’in bugün video konferans formatında gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin yapan Kremlin, tarafların ve arasındaki gerginliğin tırmanmasını ele aldıklarını ve her iki tarafa şiddet eylemlerini sonlandırma çağrısı yaptıklarını ifade etti.

“Filistin-İsrail ihtilafında gerginliğinin tırmanması ışığında öncelikli görevin, her iki tarafın şiddet eylemlerine son vermesi ve sivil halkın güvenliğinin sağlanması olduğu belirtildi” ifadelerine yer verilen açıklama, şöyle devam etti:

“İlgili BM Güvenlik Konseyi kararları ve genel olarak kabul edilen uluslararası hukuk normları temelinde iki devletli çözüm ilkesine destek ifade edildi.”

Koronavirüsle mücadele, iklim değişikliği ve bölgesel meseleler ele alındı


©
Sputnik / Grigory SysoevKremlin: Filistin sorunu ile ilgili siyasi-diplomatik çözümün alternatifi yokAçıklamada ayrıca, “Putin, BM’nin uluslararası meselelerdeki rolünün güçlendirilmesi lehinde konuştu, dünya toplumunun zamanımızın tüm önemli meselelerinde etkileşimini güçlendirmeye adanan bu teşkilatın benzersiz oluşuna vurgu yaptı” denildi.

Görüşmede ‘koronavirüs salgınıyla mücadele ile ilgili kolektif çabaların arttırılmasının önemine’ vurgu yapıldığı belirtilen açıklamada, “Rus tarafı, bu çok tehlikeli hastalığa karşı aşılanma ve onun tedavisi konularında BM ve onun uzman kuruluşlarıyla yakın işbirliğini sürdürme eğiliminde olduğunu teyit etti” ifadeleri yer aldı.

Birçok güncel bölgesel mesele konusunda detaylı bir görüş paylaşımının yapıldığı vurgulanan açıklamada, “İklim değişikliği sorunu da dahil olmak üzere ekoloji alanında ortak adımlar değerlendirildi” denildi.

Suriye, Libya, Yemen, Afganistan, kültürler arası diyalog görüşüldü

Suriye’deki insani durum görüşülürken ülkenin meşru otoritelerine karşı tek taraflı yaptırımların sıkılaştırılmasından duydukları endişeyi dile getiren taraflar ayrıca mültecilerin Suriye’ye dönüşü, insani yardım, ülkenin ekonomik ve sosyal altyapısının yeniden oluşturulması ile ilgili koordineli girişimlerin yoğunlaştırılması konusunda mutabık kaldı. Suriyeliler arasında anayasal sürecin desteklenmesinin önemine işaret edildi.

Putin ve Guterres, Libya, Yemen, Afganistan meselelerini de ele aldı.

Taraflar ayrıca önümüzdeki yıl Rusya’da yapılması planlanan kültürler ve dinler arası diyalog konferansının hazırlıklarını ele aldı.

Açıklamada, “BM Genel Sekreteri, Rusya Devlet Başkanı’nı Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda elde edilen Zafer’in 76. Yıldönümü münasebetiyle kutladı, Sovyetler Birliği’nin dünyanın Nazizmden kurtarılmasındaki özel katkısını vurguladı” ifadelerine yer verildi.

Putin ve BM Genel Sekreteri Guterres’ten Filistin-İsrail çatışmasının taraflarına ‘şiddete son verme’ çağrısı haberi ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu