Ekonomi

Merkez Bankası raporunun satır arasında ortaya çıktı. İşte verilen mesaj

Merkez Bankası’nın Perşembe günü yatırımcılarla gerçekleştirdiği hakkında yaptığı sunumda, enflasyon üzerindeki geçişkenliği mesajları dikkat çekti.

’de kuru üzerinden çekirdek girdilerde yaşanan artışlar sektörleri önemli oranlarda etkiliyor. Bu nedenle de kur geçişkenliğinin Türk ekonomisinde önemli bir parametre olduğu biliniyor. 

Bloomberg HT’de yer alan habere göre Merkez Bankası’nın Perşembe günü yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantı sonrasında yayınlanan sunumun satır aralarında flaş mesajlar ortaya çıktı. 

Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yatırımcılarla ilk buluşmasında yapılan sunumda enflasyon üzerindeki kur geçişkenliği mesajının verildiği görüldü. 

BİRİKİMLİ ETKİLERİN YILIN İKİNCİ YARISINDA DAĞILMASI BEKLENİYOR 

Banka tarafından yabancı yatırımcılara yapılan sunumda kur geçişkenliği olarak son dönemde oynaklıkların enflasyon görünümü açısından risk oluşturduğuna dikkat çekildi. Sunumda kur kaynaklı birikimli etkilerin yılın ikinci yarısında dağılmasının beklendiği ifade edildi.

Enflasyonla ilgili olarak artan ithalat fiyatlarına da dikkat çekilirken uluslararası emtia fiyatlarının üretici ve tüketici fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı yaratacağı ifade edildi.

Sunumda enflasyonla ilgili analizde kredi büyümesine de dikkat çekildi. TCMB yatırımcı sunumunda sıkı finansal koşullar dolayısıyla yavaşlayan kredilerin yönünü yukarı çevirdiği belirtildi.

 

 

 

Merkez Bankası raporunun satır arasında ortaya çıktı. İşte verilen mesaj haberi ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu