Bilim & Teknoloji

Mars helikopteri Ingenuity’nin üçüncü uçuşunun 3D videosu yayınlandı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden () yapılan açıklamada, 30 Temmuz 2020’de fırlatılan ve 18 Şubat 2021’de ’taki Jezero kraterine iniş yapan Perseverance uzay aracıyla birlikte Mars’a gönderilen helikopter ’nin 25 Nisan’daki üçüncü uçuşunun 3D videosunun oluşturulduğu ve izleyenlere Kızıl Gezegen’de uçuşu ilk elden izliyormuş hissini vereceği belirtildi.

3D gözlük yapımı

Ayrıca NASA’nın açıklamasında, videoyu izlemek için kolayca 3D gözlüğün nasıl yapılacağına dair kılavuza da yer verdi. 


©
NASAKılavuzda 3D gözlük için şablon paylaşılarak, gözlüğü yapmak için gereken malzemeler ve gözlüğün adım adım nasıl yapılacağı anlatıldı.

‘Mars yüzeyinde uçuşu ilk elden izlemek gibi’

Ingenuity’nin üçüncü uçuşunu gerçekleştirdiğinde uzay aracı Perseverance’in da uçuşu görüntülediği ve daha sonra NASA mühendislerinin, uçuşu 3D olarak oluşturdukları belirtildi.

Mars helikopteri Ingenuity’nin üçüncü uçuşunun 3D videosu yayınlandı https://t.co/VEZg4gmJUi pic.twitter.com/ZqUcgpIu6Y

— Sputnik (@sputnik_TR) May 13, 2021

“Sonucu görmek, Mars yüzeyinde Perseverance’in yanında durup, uçuşu ilk elden izlemek gibidir” denilen açıklamada görüntünün, Perseverance’nin ‘kafasında’ bulunan yakınlaştırılabilir çift kameralı Mastcam-Z görüntüleyici tarafından elde edildiği ifade edildi. Ayrıca görüntüler yakalamanın yanı sıra kameraların, mühendislerin yön belirlemesine ve bilim insanlarının incelemek için ilginç kayaları seçmesine yardımcı olmak için önemli veriler sağladığı belirtildi.

İlk defa Mars’ta uçan bir helikopterin 3D videosunu oluşturdu

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir görüntüleme bilimcisi olan Justin Maki, görselleri videoya ekleyen ekibi yönetti. 

Renk filtreli gözlüklerle bakıldığında 3D olarak görülen bir görüntünün izlenmesini optimize etmek için videonun kareleri yeniden yansıtıldı. Maki’nin lisansüstü öğrencisi olarak 1997’deki ilk Mars gezgini olan NASA uzay aracı Sojourner’dan görselleri işlediği günlerden beri Mars’ın 3D görüntüsünü oluşturduğu, ancak ilk defa Mars’ta uçan bir helikopterin gerçek 3D videosunu oluşturduğu belirtildi. 

Açıklamada Maki’nin, “Mastcam-Z özelliği, Mars Bilim Laboratuvarı MARDI (Mars Descent Imager) kamerasından miras alındı. Mars yüzeyinin üzerinde uçan bir helikopterin 3D videosunu alarak yeni bir görevde yeniden bu özelliği kullanmak gerçekten muhteşem” ifadelerine yer verildi. 


Mars helikopteri Ingenuity’nin üçüncü uçuşunun 3D videosu yayınlandı ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu