Siyaset

‘İngiltere, 1 savaş gemisinin Karadeniz’e geçişi hakkında Türkiye’ye bildirimde bulundu’

Times gazetesi, önceki gün Kraliyet Donanması’ndaki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Kraliyet Donanması’nın ‘ ile dayanışma’ göstergesi olarak mayıs ayında ’e 2 savaş gemisini göndereceğini yazmıştı. Ancak Sputnik’in ulaştığı kaynaklar ’nin sadece 1 gemi için bildirimde bulunduğunu ifade etti.

Times’ın haberinde ayrıca, uçak gemisi Queen Elizabeth’te yer alan F-35 jetleri ile Merlin helikopterlerinin gerekmesi hâlinde Karadeniz’e gönderilen gemilere havadan destek vereceği öne sürüldü. Queen Elizabeth uçak gemisinin de Akdeniz’de kalmaya devam edeceği belirtildi.


©
Fotoğraf : TwitterRus Dışişleri, Batılı ülkelerin Karadeniz’e savaş gönderme amacını açıkladıDaha önce diplomatik kaynaklarca, ’ne uygun olarak 2 ABD savaş gemisinin Karadeniz’e çıkacaklarına dair yapıldığı ve gemilerin ayrı ayrı 14-15 Nisan’da Karadeniz’e geçmesinin, 4-5 Mayıs’ta dönmesinin öngörüldüğü bildirilmişti.

Ancak daha sonra ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin, Türk Dışişleri’ne gemilerin geçmeyeceği hakkında bilgi verdiği öğrenilmişti.

Ukrayna’nın doğusunda gerilimin bir defa daha yükselmesi ve NATO ülkelerinin bazı gemilerini Karadeniz’e yönlendirme girişimleri nedeniyle da Kırım dahil sınırlarını korumak adına bazı güçlerini bölgeye kaydırmış durumda.

‘İngiltere, 1 savaş gemisinin Karadeniz’e geçişi hakkında ’ye bildirimde bulundu’ haberi ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu