Siyaset

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Paşinyan’ı Putin’e saygısızlık etmekle suçladı

Seçmenlerle bir araya gelen Sarkisyan, Rusya’nın Ermenistan’ın müttefiki olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurguladı, aynı zamanda Başbakan Vekili ‘a Rus lider ’e saygı göstermediği gerekçesiyle sitem etti.

Sarkisyan, “Birer müttefik olarak (Rusya ve Ermenistan) genelde yükümlülüklerini yerine getirdi. Fakat çok basit bir şeyi anlamalıyız, müttefiklik yükümlülükleri tek taraflı olmaz. Rusya’dan sanki bize borcu varmış gibi burada askerlerini feda etmesini, bedava gaz vermesini talep edebileceğimizi düşünmemeliyiz” diye konuştu.

‘Sen kimsin ki Rusya Devlet Başkanı’nı havalimanında karşılamazsın?’


©
REUTERS / Stepan Poghosyan/PhotolurePaşinyan: Oğlumu, Bakü’nün elindeki esirlerle takas etmeye hazırımİki insan arasındaki ilişkilerin dahi böyle yürümediğini, ‘dostların ise her zaman birinin diğerine yardım etmesi için değil, birbirilerine yardım etmeleri için var olduklarını’ vurgulayan Sarkisyan, Paşinyan’ı şöyle eleştirdi:

“Daha önceki röportajlarda söylediklerimi tekrarlamak istemem. Fakat eğer Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’na ediyorsan, o sana karşı saygılı olur mu? Sen (Paşinyan) kimsin ki Rusya Devlet Başkanı’nı havalimanında karşılamazsın? Kim olursa olsun, Putin, Medvedev, Yeltsin. Neden saygısızlık ediyorsun?”

Ermenistan yasalarına göre protokolün, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan ülkelerin devlet başkanları ve başbakanlarının havalimanında başbakan veya cumhurbaşkanı tarafından karşılanması gerektiğini öngördüğüne dikkat çeken Sarkisyan, “Sadece biz değil, Ruslar da bu yasaları biliyor. Ve sen bunu yapmıyorsun, sonra da ekibin üzerinden nasıl biri olduğunu, Putin’e nasıl davrandığını anlatıyorsun” ifadelerini kullandı.

Sarkisyan’a göre ‘bu tür şeyler öylesine geçip gitmiyor’.

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Paşinyan’ı Putin’e saygısızlık etmekle suçladı haberi ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu