Ekonomi

Bankalar havale tutarında kanunu deliyor

Finansal tüketicilere dair ücretleri BDDK belirliyordu. 7 Mart 2020 zamanı itibariyle bu yetki ’na devredildi. 31061 sayılı Resmi gazete yürürlüğe giren Merkez Bankası tebliğine nazaran, bir bankanın şubelerine gönderilen para için ücret alınması kaldırıldı.

Nisandan hazirana kadar ’lerden bankadan özdeş bankaya gönderilen havalelere ücret almayan bankalar, temmuz ayında kanunu delerek değişik bir uygulamaya gitti.

İHA’nın haberine nazaran, Başkanı Sıtkı Yılmaz, derneğin kirasını ödemek için ATM’den yapmak istedi sadece 1 lira 5 kuruş işlem tutarı çıktı. Bozuk para kabul etmeyen ATM’ye istenen kağıt parayı yatıran dernek başkanının göndermek istediği havale parası, ATM’de geri ödenecek bozuk para olmadığı için iade edildi.

Bu işlemi birkaç gün deneyen Sıtkı Yılmaz, işlem yapamayınca durumu banka görevlilerine bildirdi. Görevliler  Yılmaz’ı içeride işlem hayata geçirmeye yönlendirdi. İçeride ise işleminden minimum 5 lira ücret talep edince Yılmaz işlemden vazgeçti.

‘Bir banka üstünü veremeyeceği bir rakamı nasıl belirler, niçin üstünü veremez?’

Tebliğe karşın bankaların hukuk tanımadığını ifade eden Yılmaz, şunları söylemiş oldu:

“Tüketici olarak bankalardan bir işlem yapılırken, finansal tüketicilere ilişkin ücretleri BDDK belirliyordu. 7 Mart 2020 zamanı itibariyle bu yetki Merkez Bankası’na devredildi. 31061 sayılı Resmi gazete yürürlüğe giren tebliğe nazaran, bir bankanın şubelerine gönderilen para için ücret alınmaması gerekir. 7 Mart 2020 tarihinden sonra nisan, mayıs ve haziran aylarında gönderdiğimiz dernek kirası için bizlerden herhangi bir ücret alınmadı. Temmuz ayında 1 lira 5 kuruş ATM’den yapacağımız havale için talep edildi. Biz bunun için ATM’ye para yerleştirdik. sadece bu paranın üstünü veremeyeceği sebebiyle işlemimizi yapamadık. Bir banka üstünü veremeyeceği bir rakamı nasıl belirler, niçin üstünü veremez? umumi müdürlükten bozuk para istediklerini, gelmediğini, onun için işlem yapılamadığını söylediler. Ben bugün de geldim. 2 kez denedim, özdeş işlemi yapamadım.”

‘Bankalar hukuk tanımıyor’

Yılmaz, “ATM’den işlem yapamayınca bizi bankanın içine çağrı ediyorlar. İçeriden parayı EFT olarak göndermek durumunda kalıyorsun. EFT olarak gönderdiğin zaman minimum 5 lira istiyorlar. gene özdeş tebliğe nazaran bankadan öbür bir yere gönderdiğin zaman 1 lira ücret alınıyor. ATM’lerden bir bankanın hesabından öbür bankanın hesabına para gönderildiğinde ücret alınması gerekirken, banka kendi şubeleri için de ücret talebinde bulunuyor. Bu uygulama yasal değil, bu tadı bir uygulamadır. Bankalarla ilgili tüketicilerimizin uzun senelerden beri süregelen hukuki mücadelesi var, bankalarla ilgili oldukça şey söyleyebilirim, ancak söylemek istediğimi tek bir tümce var: Bankalar hukuk tanımıyor. Yasayı, yönetmeliği ve tebliği bir halde delerek haksız kazanç elde etmeye devam ediyorlar. Bunun ne olursa olsun önünün alınması lazım” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu