Dünya

ABD en büyük ortağını Çin’e kaptırdı

, 2020 yılında en büyük rakibi ’yi geçerek Avrupa Birliği’nin en büyük ortağı oldu. ’den ’ye yapılan ihracat ise 2019’a göre yüzde 10.3 oranında azaldı.

Korona virüs pandemisi tüm dünyada sosyo ekonomik dengeleri al üst etti. Son olarak ekonomi cephesinden yaklaşık 50 yıllık bir ilişkiyi sonlandıran haber geldi.

Eurostats verilerine göre, 2020’de Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri’ni geçerek Avrupa Birliği’nin en büyük ticaret ortağı haline geldi.

Geçen yıl Çin ve AB arasındaki ortaklık artarken, ABD – AB ticaret hacmi de 2019’a göre düşüş gösterdi. Böylece 50 yıldan uzun bir süredir AB’nin en büyük ticaret olan ABD yerini Çin’e kaptırmış oldu.

Sayılara bakıldığında 2020’de Çin, AB’ye 383 milyar euroluk mal satarken, ABD ülkelerinden 202 milyar euroluk ihracat yaptı. ABD ise birlikten 353 milyar euroluk ithalat yaparken, AB’ye 202 milyar euroluk ihracat yaptı.

TÜRKİYE’NİN İHRACATI AZALDI

Pazartesi günü yayımlanan raporun ayrıntılar incelendiğinde Türkiye – AB ticaret hacminde de değişiklik yaşandığı gözlemlendi. AB’nin 2019’da 69.8 milyar dolarlık ithalatı 2020’de yüzde 10.3 azalarak 62.6 milyar euroya düştü. Aynı dönemde AB’den Türkiye’ye yapılan ihracat yüzde 2.3 artarak 68.3 milyar dolardan, 69.9 milyon dolara yükseldi.

Türkiye, Çin, ABD, Birleşik Krallık, İsviçre ve ’nın ardından AB’nin en büyük 6. ticaret ortağı oldu.

 

 

 

ABD en büyük ortağını Çin’e kaptırdı haberi ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu